برای تعیین حد و مرز جنگل‌ها و مراتع مشکل داریم

[ad_1]

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «شهر فردا»، محمد باقر الفت در مراسم پایانی نخستین سمینار تخصصی پیشگیری تصرفات غیرقانونی اراضی ملی و عمومی اظهار داشت: دادستان‌ها و کارشناسان 7 استان کشور در 2 روز برگزاری این همایش درباره اقدامات قضایی و جنبه بازدارندگی احکام صادر شده در دادگاه بحث و تبادل نظر کردند.

وی افزود: احساس می‌کنیم اجماع موفقی در حوزه پیشگیری از تصرف غیرقانونی اراضی عمومی به عمل آمده و دستگاه‌های متولی یکدیگر را شناسایی و محدوده کاری را تعیین کردند که امیدواریم با تدبیر قوه قضائیه در آینده فعالیت‌های پیشگیرانه را روان‌تر انجام دهیم. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: آسیب‌های وقوع جرم علیه اموال عمومی به قدری زیاد است که حتی با خلع ید و تعقیب و مجازات مجرمین هم بازگشت اراضی به وضع سابق امکان‌پذیر نیست، بنابراین ما ناچاریم همه تلاش خود را بر پیشگیری در زمینه دست‌اندازی به اراضی ملی، منابع طبیعی و عمومی متمرکز کنیم.

الفت ادامه داد: برای پیشگیری از تغییر کاربری‌ها باید بسترهای سرمایه‌گذاری و درآمدزایی بدون دغدغه برای مردم فراهم شود تا نگاه افراد به زمین به عنوان سرمایه‌گذاری مطمنن و کم دردسر تغییر کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه ما هنوز در کشور برای تعیین حد و مرز جنگل‌ها و مراتع مشکل داریم، گفت: اگر می‌خواهیم این حد و مرزها تعیین شود و اسناد صادر شده برای این اراضی، تثبیت شود باید طرح کاداستر (حد نگار) در کشور اجرائی شود.

الفت افزود: متاسفانه امکانات و بودجه مورد نیاز برای اجرای این طرح در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک نیست و باید همه دستگاه‌ها در این بخش به کمک سازمان ثبت بیایند.

نخستین سمینار تخصصی پیشگیری با موضوع تصرفات غیرقانونی اراضی ملی و عمومی با حضور کارشناسانی از استان‌های مازندران، گیلان، اردبیل، فارس، خراسان‌رضوی و البرز 27 و 28 تیر در گرگان برگزار شد .

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *