حباب اجاره به بخت مستاجران خواهد شکست؟

[ad_1]

شهر فردا-فاطمه مهردادیان- 25سال تورم دو رقمی داشتیم و تا سقف 40 درصد هم پیش رفت ،بعد از آن کاهش تورم کلید خورد و پایین آمد تا اینکه تک رقمی شد، اما نرخ اجاره بها کاهش نداشت که نداشت.

انگار حباب اجاره قصد شکستن ندارد و با وجود آنکه تورم در بهار 96 حول و حوش 9.6 دهم برآورد شد ،رشد اجارخ بها چنان باشتاب در بازار مسکن دنبال می شود، که انگار هیچ ربطی با تورم گرانی ندارد،تازه کارشناسان معتقدند قیمت فروش مسکن ثبات داشته و اگر کم نشده باشد ،افزایش آنچنانی هم نداشته؛ اما سرکشی رشد اجارخ بها با شروع تابستان همه مستاجران را به تنگ آورده است.

دولت هرچند تلاش کرد در سالهای اخیر با رونمایی از بسته هایی برای خانه دار شدن مردم و رونق بازار مسکن قدمهایی بردارد اما به نظر می رسد بازار مسکن در چنگال مشکلات قدرتمندتری قرار دارد ،چنانکه فعالان بازار می گویند برخی تصمیمات دولت مثل مالیات 10 درصدی بیشتر از آنکه برای خانه دار شدن مردم قدمی بردارد، به فروشندگان بهانه ای داد تا خانه های خودرا گرانتر بفروشند.

رونق بازار اجاره که نتیجه رکود بازار خرید و فروش است، اما تاکی می تواند به افزایش بی حساب و کتاب خود ادامه دهد؟ افزایشی که به گفته کارشناسان تا 45 درصد گزارش شده است و همواره این سوال را ایجاد می کند که چرا با وجود کاهش تورم افزایش اجاره بها ادامه دارد ؟ بزرگتر آنکه چرا هیچکس برای کنترل آن کاری نمی کند؟

واقعیت آن است که مسکن همواره به عنوان یک کالای سرمایه ای در کشور بوده که قیمت گذاری و نظارت موثر بر بازار آن هیچ وقت سیستماتیک نشده است ،بر همین اساس قیمت مسکن بر اساس جیب فروشندگان مسکن وحاشیه سود آژانس های املاک به بازار تحمیل شده و اراده ای هم برای تغییر این معادله نبوده است.

بازار رها شده مسکن از آن جیب های گشادی است ،که برای جمع و جور آن تاکنون هیچ دستی از آستین در نیامده و به همین دلیل است که هر تکانه اقتصادی مثل تغییر نرخ سود بانکی افزایش یا کاهش ارز و طلا می تواند برآن اثر بگذارد. 

حباب اجاره به بخت مستاجران خواهد شکست؟

نظر مردم درباره بازار مسکن 

محمد وارسته ،فعال بازار مسکن و آزانس املاک در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی «شهر فردا» می گوید: قیمت اجاره بها به شکل سنتی هر ساله با اتمام امتحانات خرداد ماه افزایش می یابد، اما به نظر میرسد در افزایش های قیمت امسال رشد قابل توجهی است که برای آن دلیل منطقی جز زیاده خواهی صاحبخانه ها نیست.

وی تاکید می کند: وقتی بانکها سود خوبی به سپرده گذاران نمی دهند یا پس از سالها فعالیت تازه مشخص می شود موسسه کاسپین یا کوثر و حتی ثامن که شعبات آنها و قدمت فعالیتشان برای همه روشن است، کلاهبردارند ،صاحبان سرمایه تلاش می کنند از روش کم ریسک تری برای سود بیشتر استفاده کنند.

هادی مقدم نیز که از مستاجران این روزهای بازار مسکن است در گفتگو با خبرنگار ،پایگاه خبری – تحلیلی «شهر فردا»می گوید: دندان گردی اصطلاح خوبی است برای گرانی اجاره که این روزها به جان مردم افتاده است .

وی می افزاید: افزایش های 800 هزار تومانی اجاره ورشد 5 میلیونی ودیعه رهن  برای یک واحد 60 متری در حوالی خیابان پلیس نشان می دهد که بازار اجاره رها شده و مستاجران مقهور این بازارند.

مقدم تاکید می کند: کل افزایش حقوق یک کارمند 12 درصد بوده و در آمارها نیز خبری از گران شده مسکن نیست اما معلوم نشده که با چه فرمولی اجاره افزایش می یابد و هیچ نهادی هم برای کنترل آن دست بکار نمی شوند .

این مستاجر ادامه می دهد:چگونه است با افزایش قیمت گوجه فرنگی چندین وزارتخانه و نهاد خصوصی بسیج می شوند تا قیمت آن را با زور واردات هم شده متعادل کنند ، اما وقت گرانی اجاره بها داد مستاجران به فلک  رسانده ؛ هیچ گوش شنوایی نیست.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *