مطالعه پروژه«برنامه مدیریت پایدار منابع آب در حوزه دریاچه ارومیه»

[ad_1]

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «شهر فردا»، فابیو گریتا در سلسله نشستهای‌ تخصصی احیای دریاچه ارومیه گفت: با بیان اینکه هدف فائو کمک به ستاد احیا برای حفظ دریاچه ارومیه است.

مشاور ارشد فنی پروژه احیای دریاچه ارومیه گفت: حسابداری آب، مدیریت حوضه آبریز، مدیریت خشکسالی، مدیریت یکپارچه منابع آب و اجتماعی – اقتصادی از محورهای مورد مطالعه پروژه فائو با عنوان «برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه» بوده است.

گریتا ادامه داد: هدف از این ماموریت رسیدن به یک ارزیابی دقیق و سریع و تدوین برنامه کاری برای اجرای پروژه مورد نظر با استفاده از تجارب و نتایج بدست آمده از اقدامات و پروژه های انجام شده در این استان است.

نماینده دفتر مرکزی و اقتصاددان ارشد فائو نیز در این نشست گفت: باید به معیشتهایی که مستقیم دریاچه ارومیه را تحت تاثیر قرار می دهند توجه کرد و با روش های مختلف، معیشت کشاورزان این مناطق را توسعه داد.

عزیز البحری در کناراهمیت به توسعه اجتماعی و اقتصادی و معیشت کشاورزان باید مدیریت حسابداری آب، مدیریت آبخیزداری و آبخوان‌داری و مدیریت خشکسالی نیز توجه کرد و تنها توجه به تغییر معیشت کشاورزان در اولویت قرار نگیرد.

رئیس پژوهشکده آرتمیای دانشگاه ارومیه هم در این نشست تصریح کرد: صرفه جویی در مصرف آب از موضوعات مهم در راستای احیای دریاچه ارومیه است در حالیکه طی چند سال اخیر متاسفانه با وجود اقدامات بیشمار هنوز در کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی موفق نشده ایم چرا که معیشت اغلب مردم استان به کشاورزی وابسته است.

ناصر آق با بیان اینکه تغییر الگوی کشت، تغییر شیوه آبیاری، آموزش و توجیه کشاورزان در خصوص کاهش میزان مصرف آب پروسه زمانبری است، گفت: تا زمانی که دریاچه ارومیه برای مردم از نظر اقتصادی مهم نباشد به موضوع کاهش مصرف آب اهمیت داده نمی شود لذا باید بر روی معیشت جایگزین برای کشاورزان مبتنی بر دریاچه ارومیه سرمایه گذاری شود.

آق گفت: دریاچه ارومیه بزرگترین منبع تولید آرتمیاست و با استفاده از این پتانسیل می توان هزاران شغل در این منطقه ایجاد کرد که لازم است در این راستا زمینه سرمایه گذاری فراهم شود.

سلسله نشستهای‌ تخصصی احیای دریاچه ارومیه با حضور کارشناسان سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) صبح امروز در ارومیه برگزار شد.

متخصصان بین‌المللی برای آشنایی با فعالیت‌های استانی و ارزیابی اطلاعات موجود و مورد نیاز برای اجرای طرحهای مشترک با عنوان «برنامه‌ یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه» به ایران سفر کرده و چند روز آتی در آذربایجان غربی حضور خواهند داشت.

سه نشست با حضور نمایندگان فائو و کارشناسان دستگاه های اجرایی مرتبط با ستاد احیای دریاچه ارومیه در موضوعات «توسعه اجتماعی و اقتصادی و معیشت کشاورزان»، «مدیریت آبخیزداری و آبخوان‌داری» و «حسابداری آب در حوضه دریاچه ارومیه» برگزار شد که در این نشستها کارشناسان دستگاه های اجرایی مرتبط با ستاد احیای دریاچه ارومیه به ارائه گزارشات در خصوص اقدامات انجام شده درراستای موضوعات مطروحه پرداختند.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *